Mená a skutky slávnych postáv svetových dejín sú dobre známe širokej verejnosti. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, v akých podmienkach vyrastali, kto boli ich rodičia a ako sa výchova odrazila v ich nasledujúcom živote? Ak nie, nevadí. Touto otázkou sa zaoberá spišský historik Martin Furmanik vo svojej novej publikácii Rodičia slávnych, ktorá je novinkou na slovenskom knižnom trhu.
Kniha od spišskonovoveského historika venujúca sa životným osudom rodičov slávnych osobností sa mi dostala do rúk začiatkom decembra. Koncept diela ma zaujal, pretože mi doteraz ani nenapadlo pátrať po tom, kto boli rodičia Džingischána, Jany z Arku či Karla Marxa. Autor nasleduje súčasné trendy v historickom výskume, ktoré sa zameriavajú na mikrohistóriu, teda viac na dejiny každodennosti ako na históriu elít. Kniha Rodičia slávnych v tomto duchu prináša pohľad do výchovy, rodinného prostredia a rodičovských vzťahov od starších dejín až po súčasnosť. Nakoľko pri najvýznamnejších osobnostiach v dejinách zatienila ich sláva ostatných členov rodiny, autor sa zameriava práve na nich. „Cieľom tejto knihy je preto poodhaliť prehliadané osudy rodičov slávnych a vďaka tomu aspoň čiastočne pochopiť konanie ich detí,“ tvrdí autor v predslove.
Autor v publikácii predstaví čitateľovi postupne až tridsať osobností svetových dejín a ich rodičov. Sám tvrdí, že výber bol veľmi subjektívny a nemôžeme v ňom hľadať nejaký kľúč. Myslím si, že sa mu podarilo vybrať zaujímavú a rôznorodú vzorku hlavných hrdinov, pričom čerpal najmä spomedzi osobností, ktoré pozná takmer každý.
Koncepcia knihy
Kniha postupne odhaľuje osudy svojich aktérov od najstarších dejín po tie najmladšie. Vďaka tomu môžeme sledovať vývoj rodičovstva a výchovy detí postupom času. Čitateľ však nie je povinný postupovať v knihe chronologicky. Má možnosť listovať si a prečítať o osobnosti, ktorá ho práve zaujíma, prípadne sa k nej neskôr opäť vrátiť.
Celá kniha je koncipovaná tak, že si v jednotlivých kapitolách prečítate najprv o otcovi, potom o matke vybranej osobnosti. V ďalšej časti sa venuje autor detstvu a nakoniec napíše niečo o jej/jeho živote. Je mnohokrát veľmi prekvapujúce, čo všetko museli vybrané osobnosti prežiť už v útlom veku, ako ich to ovplyvnilo. Práve týmto ľuďom, ktorí mali naozaj ťažké okolnosti, sa podarilo dosiahnuť najvyššie spoločenské statusy. Spomeniem napríklad Džingischána, ktorý prežil detstvo v naozaj ťažkých podmienkach, no jeho stopa v dejinách sa nikdy nestratí.
V niektorých prípadoch rodičovská výchova predznamenala kariéru svojich potomkov. Takto to bolo napríklad u Caesara, ktorý pokračoval v rodinnej tradícii, až nakoniec uspel v spoločenskom živote natoľko, že sa jeho meno stalo titulom vládcov Rímskej ríše a dodnes sa používa aj v slovenčine v podobe „cisár“. Podobne to bolo aj u Karola Veľkého, z ktorého mena Karol pochádza slovanský výraz pre monarchu – „kráľ“.
Hitler aj Matka Tereza
V publikácii nájdete vedľa seba aj nečakane rozdielne historické postavy, akými boli Hitler a Matka Tereza. Čitateľ tak môže porovnať, v akých podmienkach tieto osobnosti vyrastali a aký mala výchova podiel na rozvoji ich charakterových vlastností. Najstaršou sledovanou osobnosťou v publikácií je Alexander Veľký a postupne sa dejinami prepracujeme a dostaneme sa až po súčasnosť, ktorú zastupuje slávny zosnulý spevák Michael Jackson. Tento pestrý výber má potenciál zaujať širšiu obec.
Kniha sa číta veľmi dobre, ľahko a je napísaná pútavo. Ocenia ju najmä milovníci histórie, ktorí si môžu doplniť svoje poznanie dejín vďaka často prehliadaným častiam „mozaiky“, k akým iste patria aj rodinné pozadie a rané obdobie života najvýznamnejších osobností dejín. Taktiež sa bude páčiť historikom, ktorí sú zvyknutí čítať najmä náročnú odbornú literatúru, no touto knihou vďaka jej čítavosti určite nepohrdnú.
Hlavní hrdinovia knihy
V knihe „Rodičia slávnych“ nájdete rodičov Alexandra Veľkého, Gaia Iulia Caesara, Karola Veľkého Džingischána, Jany z Arku, Krištofa Kolumba, Leonarda da Vinciho, Martina Luthera, Henricha VIII., Williama Shakespeara, Isaaca Newtona, Kataríny Veľkej, Wolfganga Amadea Mozarta, Napoleona Bonaparteho, Ludwiga van Beethovena, Charlesa Darwina, Abrahama Lincolna, Karla Marxa, kráľovnej Viktórie, Thomasa Alvu Edisona, Marie Curie Skłodowskej, Josifa Vissarionoviča Stalina, Alberta Einsteina, Pabla Picassa, Charlieho Chaplina, Adolfa Hitlera, Matky Terezy, Margaret Thatcherovej, Pelého a Michaela Jacksona.
O autorovi
PhDr. Martin Furmanik, PhD. pôsobí v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi. Publikoval viacero štúdií, článkov a recenzií vo vedeckých časopisoch, zborníkoch v Maďarsku, Českej republike a na Slovensku. Je autorom množstva popularizačných historických článkov publikovaných v slovenských periodikách. Publikoval aj romány Modus vivendi et mori, Nešťastné náhody neexistujú, Stabilita Republiky a Zámočníci. V Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi vydal vedeckú monografiu Spiš a vznik Československej republiky a prispel do kolektívnej vedeckej monografie Dejiny Rusínov na Spiši. V roku 2020 vydal v spoluautorstve s Miroslavom Števíkom popularizačnú publikáciu Putovanie dejinami Spiša.
Zdenka Bencúrová
Použitá literatúra:
FURMANIK, Martin. 2021. Rodičia slávnych. Marenčin : Bratislava, 2021. ISBN 9788056908976, 288s.
O autorovi : http://www.martinfurmanik.sk
Titulná fotografia: Vydanie knihy Rodičia slávnych (Foto: Zdenka Bencúrová)