Peter Štefaňák, hrdý Rusín, túžil niekoľko rokov spopularizovať tradíciu rusínskych výšiviek. Vybral si pre to zaujímavú formu – maľovanku, pri ktorej sa zabavia, zaiste i niečo naučia, deti aj dospelí. V rozhovore prezradil, že Rusínky vyšívali najmä v zime, pri tom si poklebetili a občas aj zatancovali. Niekedy dokonca vyšívali aj muži.
Peter, kým prejdeme k Vášmu maľovankovému počinu, skúste nám priblížiť rusínske výšivky.
Rusíni používali výšivky na výzdobu rôznych typov úžitkového textilu aj odevu. Možno povedať, že vyšívané boli takmer všetky časti oblečenia. Najčastejšie rôznymi geometrickými tvarmi a florálnymi, zvieracími aj figurálnymi motívmi. Výšivka, v každej rusínskej obci a takmer aj v každej domácnosti, bola odlišná. Dajú sa, napríklad, sledovať prísnejšie geometrické vzory v niektorých obciach okresu Snina a v blízkosti ukrajinského pohraničia. Ale to si ešte žiada dôkladný výskum.
Predpokladám, že asi najbohatšie výšivkové zdobenie bolo na slávnostnom oblečení, napríklad na svadbách.
Na pracovnom odeve nebolo vyšívanie bohaté, keďže sa rýchlejšie opotrebovalo. Naopak, na rusínskom sviatočnom odeve sa nešetrilo, ten chcel mať každý parádny. Aj symbolika výjavov či farieb mala opodstatnenie. Spomeniem, napríklad, motív holubov, ktoré symbolizujú čestnosť, dobrosrdečnosť a vernosť dvoch mladých ľudí. Obľúbený bol aj motív jeleňa ako mýtického posvätného tvora symbolizujúceho vznešenosť, život a jeho obnovu i energiu spojenú so slnkom. Doplním ešte, že najstaršie výšivky sú tvorené najmä červenými a čiernymi niťami. Červená farba bola symbolom života – krvi či ohňa. Čierna farba sa síce dodnes viaže prevažne so smrťou, ale v minulosti zvykla byť spájaná aj so symbolikou pokoja. Niekedy išlo len o účelovosť, kedy čierna farba vypĺňala pozadie farebnejších motívov, inokedy zase o dostupnosť nití, atď. Farebná rozmanitosť nastala najmä s priemyselným rozvojom a prístupnosťou rôznych škál farebných nití.
Kedy zvykli Rusínky vyšívať?
Keď neboli práce okolo gazdovstva, teda najmä v zime, ktorú využívali aj na páračky či pradenie. Najčastejšie používali krížikovú výšivku, keďže presnejšie umožňovala vyšívať jednotlivé vzory. Často v rámci jedného motívu striedali a kombinovali viaceré techniky. Dodám ešte, že ženy vyšívali doma alebo na spoločne organizovaných večeroch, kde aj spievali, klebetili, rozprávali rôzne príhody či povery. Veľakrát sa večer skončil tancovačkou, a to keď vstúpili do domu aj chlapi. V niektorých prípadoch sa dokonca aj oni venovali vyšívaniu. Vyplývalo to najmä z istých povolaní, napríklad krajčíra. Alebo ak išlo o vyšívanie kožúškov, ktoré bolo náročné a vyžadovalo si viac fyzickej sily.
Majú o rusínske výšivky záujem aj mladí ľudia alebo je to remeslo, ktoré prežíva najmä vďaka staršej generácii?
Staršia generácia ešte stále dochováva tradície rusínskeho vyšívania, takže je od koho učiť sa. Ale je potešujúce, že o výšivky začína mať záujem stále viac mladých ľudí, ktorí si uvedomujú vzácnosť ich výroby. Nejde pritom len o folklórnych zanietencov.
V januári tohto roka ste rozbehli projekt maľovaniek s rusínskymi výšivkami ako spôsob prezentácie časti rusínskej kultúry. Prečo práve forma maľovanky a nie trebárs knihy?
Presnejšie ide o set brožúrky, maľovanky a ceruziek. Spracovali sme výšivky z pätnástich rusínskych obcí z rôznych okresov severovýchodného Slovenska. Grafiku dopĺňa informácia o tom, z ktorej obce výšivka pochádza a na akej časti odevu sa pôvodne nachádzala. V závere brožúrky prezentujeme ukážky toho, ako presne vyzeral pôvodný vzor výšivky. Ako som spomínal, k brožúrke je priložená maľovanka. Už je iba na vás, či motív vyfarbite podľa predlohy alebo si vytvoríte vlastný vzor. Naše dielo má teda poukázať na krásu rusínskych výšiviek, a zároveň zaujať aj mladšiu generáciu a jej vzťah k tradíciám pestovať hravou formou. Ale maľovanka nie je iba pre deti. Slúži aj ako úžasná antistresová a upokojujúca pomôcka pre dospelých. A keďže vzory sú zobrazené cez štvorčeky, môžu sa využiť aj ako predloha na vyšívanie.
Skúsili ste aj vy niekedy vyšívať?
Téma výšiviek je mi blízka, keďže pôsobím dlhé roky vo folklórnom svete a dokonca ako dieťa som aj vyšíval. Neskôr som sa v rámci založenia rusínskeho e-shopu začal venovať spracovávaniu ľudových motívov na rôznych úžitkových predmetoch. Približne pred dvomi rokmi som pocítil nutkanie vytvoriť niečo, čo by spopularizovalo tradíciu rusínskych výšiviek, keďže sa im nevenovalo toľko pozornosti.
Kto alebo čo vás inšpirovalo?
Zásadnou inšpiráciou je výskum Pavla Markoviča zo 60. rokov, ktorý bol zakončený publikáciou Ukrajinské ľudové krížikové výšivky východného Slovenska. Práve z nej sme čerpali isté motívy. Ale mrzelo ma, že boli označené ako ukrajinské. Aj to bol dôvod vydať niečo, čo napraví tento neduh a pomenuje tieto krásne výšivky tak, ako im prináleží – teda rusínske. Z Markovičovej publikácie som vybral pätnásť rusínskych výšiviek, aby boli zastúpené rôzne regióny aj motívy. S kolegami sme dokonca pri príprave našli aj výšivky, ktorých pravdivosť sme museli overovať. Niektoré si pamätali už len najstarší ľudia v danej obci, pričom ich datovanie siahalo do obdobia pred prvou svetovou vojnou či až na koniec 19. storočia.
Ďakujem za rozhovor.
Eva Barnišinová
Foto: archív rusynshop.sk
Vyhrajte originálnu maľovanku s rusínskymi výšivkami
Nielen pre folklórnych zanietencov vznikli jedinečné Rusínske výšivky. Ide o maľovanky na motívy jedinečných rusínskych výšiviek z oblasti východného Slovenska. Príjemne si oddýchnu a zaiste sa aj niečo naučia nielen deti, ale aj dospelí. Tí môžu maľovanku využiť ako skvelú anitstresovú pomôcku a zároveň aj ako predlohu na vyšívanie. Redakcia MaGeT spoločne s RusynShop.sk pripravili súťaž o spomínanú maľovanku. Ako ju získať?
Stačí, ak lajknete Facebookovú stránku MaGeT a do komentára pod textom súťaže na Facebooku odpoviete na jednoduchú otázku: „Napíšte nám do komentára aspoň jedného slávneho Rusína“ a budete zaradený do žrebovania.
Súťaž trvá do 15. marca 2021. Výhercu budeme kontaktovať.
Prečítajte si štatút a pravidlá a podmienky súťaže.