Ako vyzeral život Rusínov na Spiši? Nahliadnite do ich tradícií vďaka jedinečnej výstave

Obyvateľov rusínskej národnosti si spájame najmä s územím severovýchodného Slovenska, severnými časťami Zemplína a Šariša. Okrem toho však Rusíni obývali a obývajú aj Spiš, kde po sebe zanechali hlbokú stopu. Práve tú sa pokúsilo zachovať Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi prostredníctvom výstavy Rusíni na Spiši. Jej otvoreniu predchádzal takmer dvojročný výskum, bádanie v historických prameňoch aj výskum priamo v teréne.

Výstava pozostáva z dvoch častí. Tá prvá, väčšia, sa zameriava na duchovný život, zamestnania, zvyky a odevy spišských Rusínov. Druhá časť sa venuje histórii, školstvu, cirkvi a významným Rusínom z regiónov.

V historickej časti nájdete dokumenty, listiny, ale aj demografické mapy, ktoré znázorňujú, ako sa vyvíjalo rusínske osídlenie na Spiši. Ešte pred sto rokmi existovalo na Spiši 20 obcí, v ktorých prevažovalo rusínske obyvateľstvo. V súčasnosti patria medzi tri hlavné oblasti na Spiši oblasť okolo Starej Ľubovne, oblasť Levočských a Volovských vrchov.

rusíni na Spiši

Živé tradície

Zamestnanie, architektúra, rodinné obyčaje, stravovanie, ale aj tradície. Na informačných tabuliach sa dozviete, ako to kedysi vyzeralo v bežnej rusínskej domácnosti na Spiši. Vďaka zmenšeninám domčekov zo severného Slovenska si môžete pozrieť aj typickú rusínsku architektúru. Atmosféru dotvárajú autentické kroje či nainštalovaná časť kuchyne, v ktorej nechýba kultový kút.

rusíni na spiši

Slávni Rusíni na Spiši

Výstava takisto prezentuje významné historické aj súčasné osobnosti. Svoj typický klobúk zapožičal múzeu aj slávny režisér Juraj Jakubisko, ktorý pochádza z obce Kojšov. A čo ste možno o ňom nevedeli – tvorí aj nádherné grafiky. Rusínske korene na Spiši má aj hokejista Peter Bondra, ktorého otec pochádza z Jakubian pri Starej Ľubovni. Múzeu zapožičal svoju hokejku a dres, ktoré mal so sebou na Majstrovstvách sveta v roku 2003.

grafika Juraja Jakubiska

V časti venovanej osobnostiam nájdete známu fotografiu z bitky o Iwó-džimu z druhej svetovej vojny. Je na nej totiž Michal Strank, ktorý so svojimi spolubojovníkmi staval vlajku na vrchu Suribači. Michal sa narodil sa v rusínskej obci Jarabina a ako dieťa odišiel s rodičmi do Ameriky.

Rusíni na Spiši

Staré učebnice spišských Rusínov

Školstvo Rusínov sa neustále menilo. To dokumentuje ďalšia časť výstavy, v ktorej sú vystavené učebnice z priebehu 20. storočia. Počas 1. Československej republiky sa učili v rusínskom dialekte, po 2. svetovej vojne v ruštine, od 50. rokov po ukrajinsky a nakoniec, keď bol v roku 1995 kodifikovaný rusínsky jazyk, sa začali učebnice písať v rusínskom jazyku.

výstava Rusíni na Spiši

Dokumentárny film

V rámci prípravy výstavy vznikol aj rovnomenný dokumentárny film Rusíni na Spiši, ktorý hovorí o ich histórii a etnografii. Jeho jedinečnosť podčiarkujú nádherné zábery z malebných obcí a ich architektúry. Dokument je dostupný aj online a pozrieť si ho môžete tu:

Niečo pre malých aj veľkých

Múzeum si pre svojich návštevníkov pripravilo aj viacero prekvapení. Patrí medzi ne napríklad pracovný list, ktorý vás prevedie výstavou, a zároveň vás potrápi otázkami. Viete, napríklad, ako sa volá spodná košeľa, ktorá sa obliekala v ženskom odeve v Jakubanoch? Ak ste to slovo ešte nepočuli, je to bendľačka. Malých návštevníkov určite poteší aj špeciálne sudoku či to, že si spomínaný dokument môžu pozrieť priamo v múzeu.

výstava Rusíni na Spiši

Autormi výstavy sú pracovníci Múzea Spiša – Miroslav Števík, Martin Furmanik, Mária Staňová Michalková a Juraj Pavlis. Okrem zbierky Múzea Spiša tam nájdete exponáty z Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku, Ľubovnianskeho múzea a Múzea rusínskej kultúry v Prešove. Vzácnymi kúskami prispeli zo svojich zbierok aj jednotlivci.

Na výstavu je jednotné vstupné pre deti aj dospelých 1 €. Pozrieť si ju môžete do 15. novembra 2021 v priestoroch Múzea Spiša na Letnej ulici 50 v Spišskej Novej Vsi.

Miroslava Vaníková

 

Foto: Miroslava Vaníková