Jozef Mak znova ožíva

,,Tak trp, Jozef Mak, človek milión.“ Veta, ktorú pozná každý z nás. Klasický román Jozefa Cígera Hronského, ktorý dodnes všetky deti v škole čítajú ako povinné čítanie, dostáva nový šat. Aspoň chcem veriť, že čítali a čítajú. Na oživenie postavy Jozefa Maka sa môžu milovníci slovenských diel tešiť už tento rok. V slávnom diele autor vykresľuje život obyčajného človeka, akých sú na svete milióny. 

,,Román je svedectvom sveta autorovej súčasnosti, ktorú je možné hodnoverne zobraziť len vďaka pohľadu cez dušu človeka.“

Hlavnú rolu Jozefa Maka stvárni Dávid Hartl, vo filme uvidíme aj Judit Bárdos, Tomáša Maštalíra, Dianu Mórovú, Alexandra Bártu, Janu Kvantikovú či Juditu Hansman.
Film režíruje Peter Bebjak, hlavným kameramanom sa stal Martin Rau a scenár napísal Ondrej Šulaj.

Producent, Rasťo Šesták, povedal: ,,Príbeh Jozefa Maka – človeka milión – je súčasťou zoznamu povinnej literatúry na školách už celé desaťročia. Všetci ho poznáme, ale pravda je, že málokto ho naozaj čítal. A pritom je to úžasné dielo plné vášní všetkého druhu. Ukazuje nám hrdinu, ktorému rozumieme, človeka, akých stretávame veľa, ale o to je zaujímavejší. Chceme na obrazovky priniesť príbeh, ktorému porozumejú diváci všetkých vekových kategórií a ktorý ukáže, že slovenská klasika nám má čo ponúknuť.“

Pre nakrúcanie nového spracovania príbehu si RTVS a DNA Production zvolili Múzeum oravskej dediny v Zuberci, Komárno a Banskú Štiavnicu.

Keď sa jedného dňa ocitnete na Orave v blízkosti dediny Zuberec, neváhajte navštíviť toto prekrásne miesto a prostredníctvom návštevy Múzea oravskej dediny sa prenesiete späť v čase. Pri vstupe si môžete zobrať vytlačeného sprievodcu, kde sa dočítate o jednotlivých stavbách množstvo zaujímavostí. Dozviete sa, o akú stavbu ide, kto v nej býval, na čo slúžila, kedy a kde bola postavená. Jednotlivé obydlia sú usporiadané do malých sústav, takže viac ako 50 stavieb vytvára niekoľko celkov, ktoré korešpondujú z jednotlivými časťami Oravy a sú pre daný región charakteristické. V múzeu nájdete aj niekoľko obchodíkov, kde si môžete zakúpiť rôzne produkty a výrobky charakteristické pre región Oravy.

Či si už kúpite jedinečný šperk, prútený košík, unikátny výrobok z dreva, šatku, obrus alebo klasickú magnetku, bezpochyby neodídete s prázdnymi rukami. Určite nevynechajte ani návštevu krčmy, ktorá sa nachádza v areáli múzea a ponúka osvieženie a posedenie v dobovom štýle.

Múzeum je rozdelené do piatich celkov: Dolnooravský rínok (dedina s trhoviskom), Hornooravská ulica (typická oravská ulica s radovou zástavbou), Goralské lazy (rozptýlené usadlosti v horskom prostredí), Kostol s cintorínom, Mlynisko s mlynom a valchou a po okrajoch areálu sú umiestnené sezónne stavby. 

,,Nechýbajú tu ani technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň, hrnčiarska pec a iné. Zariadenie domov a chov domácich zvierat (v letnom období aj pestovanie typických plodín) umožňujú návštevníkom predstaviť si život a prácu Oravcov v minulosti.“

Múzeum oravskej dediny je veľmi často hostiteľom rôznych výstav a konajú sa v ňom aj mnohé kultúrne podujatia, folklórne vystúpenia či svadobné fotenia.

Prechádzkou po tomto unikátnom múzeu dokáže návštevník úplne zabudnúť na každodenné starosti a ponoriť sa do atmosféry starých čias, kedy sa žilo ťažko, ale o to pomalšie. Je ťažké posúdiť, či bol život lepší vtedy či dnes. Myslím si, že porovnávať to je takmer nemožné. Využime preto možnosť zastaviť čas aspoň na pár hodín, spoznať pre nás už nepoznané, načerpať nové sily a objaviť kus našej minulosti.

Pri návšteve múzea však odporúčam dávať si pozor na voľne pobehujúce husi. Potešia sa, ak Vás môžu ponaháňať. Rada pre odvážlivcov – uštipnutie husi naozaj bolí.

Zastávam názor, že producenti nového filmového spracovania románu si na nakrúcanie ani nemohli vybrať lepšie a vhodnejšie miesto ako práve Zuberec. Na tomto mieste každý jeden kúsok dreva dýcha hlavnou myšlienkou románu a duch príbehu sa nesie vzduchom spolu so zurčaním vody z potôčika.

Na film sa veľmi tešíme a po premiére Vám určite prinesieme aj jeho recenziu.

Radka Vargová

Zdroje:

https://www.omediach.com/filmy/19990-padla-prva-klapka-noveho-filmu-jozef-mak-pozrite-sa-kde-vsade-sa-bude-natacat-foto

https://muzeum.zuberec.sk

https://www.sorger.sk/atrakcie/skanzen-zuberec 

 

Foto: Radka Vargová