Košice na každý deň – 366 tipov na použitie mesta

Potulky mestom Košice /9./

Autor: Milan Kolcun

Vydal Milan Kolcun vlastným nákladom v roku 2021.

Návod na každodennú mestskú zážitkovosť

Milan Kolcun prišiel, uvidel a… dostal nápad. Veď ak má niečo takéto Londýn, prečo by to nemohli mať i Košice? Stačí sa nechať ovplyvniť a nebáť sa pritom malosti. Navyše, ak v nej možno nájsť i presahy závanu svetovosti. Aké jednoduché. Stačilo to už len domyslieť, spísať a vymyslieť názov. Kniha Košice na každý deň – 366 tipov na použitie mesta je zhmotnenou inšpiráciou s istým presahom medzi megalopolisom a nami. Prečo by nám mala padať sánka z každodenných možností v Londýne, keď nám môže padať z každodenných možností v Košiciach?

Výsledok? Presne toľko tipov a možností, koľko je dní v roku – 365 plus jeden/jednu navyše – obsahuje táto publikácia návodov na trávenie aspoň časti ktoréhokoľvek dňa v kalendárnom roku v druhom najväčšom meste Slovenska. Upozorní, na ktorých miestach pobudnúť dlhšie, na ktorých sa aspoň kratšie poprechádzať (s otvorenými očami), kde možno čo vidieť (tiež s otvorenými očami), kde sa pristaviť, kde zabaviť, kde ochutnať rôzne špeciality… Pri každom z tipov autor pridáva zaujímavosti o danom mieste, umeleckom diele, fenoméne či podujatí. Knihu dopĺňajú ilustrácie na tému mesto Košice od dvanástich mladých ilustrátorov. Každý z mesiacov roka výtvarne doplnil svojou tvorbou jeden ilustrátor/-ka, čo možno vnímať aj ako miestnu autentickú generačnú výtvarnú výpoveď.

Neváhajte, len odvahu! Staňte sa (ešte viac) Košičanom a to zážitkovým spôsobom! Milanovi Kolcunovi je v tomto prípade jedno, v ktorý deň roka jeho (knižnému) vábeniu podľahnete.

Peter Béreš

O autorovi

Milan Kolcun (*1969)

Už vyše dve desaťročia sprevádza turistov i Košičanov svojim rodným mestom a odkrýva im jeho rozmanité roviny tak, ako ich dokáže vnímať zrejme iba on. Neponúka len to, čo o meste pravdepodobne tuší väčšina – napríklad jeho hlavné dominanty – ale najmä pestré súvislosti, presahy, historické i dobové kontexty, ľahko prehliadnuteľné no významné drobnosti, početné zaujímavosti… V ponuke už má viac ako 100 (!) tém a trás prechádzok mestom a jeho zákutiami. Kolcunova pútavá prezentácia svojho rodiska pritom presiahla jeho hranice. Potulky mestom Košice tak lákajú i cezpoľných, či záujemcov až spoza hraníc.  

Kolcun je i usilovným autorom, veď na svojom konte má 14 rôznych publikácií. Napríklad knižné vydania Potuliek mestom zamerané aj na Košické detaily či Štýly krásy v Košiciach. Zozbieral Košické povesti a legendy, Košická čítanka upriamuje na desiatky autorov, v ktorých literárnej tvorbe sa objavili Košice. Keďže ovláda sedem jazykov, tak i prekladá. Zo španielčiny napríklad i nadčasovú poviedku Amada Nerva Diamant nepokoja. Názor na súčasnosť svojsky vyjadril v románe Najnovší hriech, poeticky sa prejavil v básnických zbierkach (Z)vrátené (po)city a Hore bez názvu.

Košické Štátne divadlo hostí autorskú talkshow Milana Kolcuna s názvom Bez šepkára, ktorá od roku 2013 prilákala do hľadiska divadelnej Malej scény už tisícky divákov. Program prenikol do širšieho mestského povedomia najmä prezentáciou pozývaných ne-celebritných hostí, ktorí sú však zaujímaví svojou prácou, životným poslaním. Jedinečnosť Bez šepkára tkvie v tom, že Košičanom ponúka (najmä) príbehy o (ne)známych, ale o to zaujímavejších Košičanoch. Milan Kolcun tak i na divadelnej scéne zaujme tým, čím na svojich Potulkách či vo svojej publikačnej činnosti. Približuje mesto, v ktorom žije, v jeho rozmanitej podobe. Návštevníkom i domácim ponúka jeho svojský ráz a dobový kolorit.

Foto: Zdenka Bencúrová