Králiček Jojo /2020/ – Recenzia

Druhá svetová vojna bola bez debaty najničivejšou katastrofou 20teho storočia. Vzniklo a vzniká o nej mnoho filmov v rôznych verziách a z rôznych uhlov pohľadov. Tento film je však niečím novým, nevšedným, niekto by povedal, že je to príliš… Vážna a dôstojná téma dostala úplne nový šat a aj ja samotná som bola pri vzhliadnutí ukážky v rozpakoch. Preto som sa rozhodla ísť do kina a utvoriť si názor na celistvé dielo.

Za zaujímavý scenár a réžiu je zodpovedný novozélandský režisér Taika Waititi. Waititi spracoval pochmúrnu tému dosť neobvyklým spôsobom a svojím priam geniálnym satirickým pohľadom dokázal vojsť pod kožu každému divákovi.

Hlavnou dejovou líniou je príbeh malého nemeckého chlapca, Joja, ktorý zosobňuje celú jednu generáciu nevinných zmanipulovaných detí. Je presvedčeným zástancom nacistickej ideológie. Dlhoročné permanentné vymývanie mozgov fašistickou propagandou sa u neho ujalo a to je hlavným dôvodom prečo je členom Hitlerovej mládeže a jeho imaginárnym kamarátom je samotný Hitler. Hitler je v tomto prípade zobrazený dosť posmešným spôsobom, ktorý len zvýrazňuje celkovú atmosféru filmu.

Jojo býva so svojou mamou, ktorá je na prvý pohľad vzornou nemeckou občiankou, no keď Jojo zistí, že tajne doma ukrýva židovské dievča, jeho svet sa otrasie v základoch. Nechce spôsobiť problémy svojej rodine, no jeho obdiv k vodcovi je zakorenený príliš hlboko v jeho detskej duši.

Ako postupne ,,nebezpečnú“ židovku spoznáva, zisťuje, že nie je všetko také ako si myslel a naučený pohľad na svet sa začína biť s jeho vlastným názorom, rozumom a citmi.

Z môjho pohľadu ide o unikátne poňatie témy. Mnohé komické scény vo filme sú tak precízne spracované, že napriek smiechu diváka nútia hlbšie sa zamyslieť. Počas celého filmu sa neviete rozhodnúť či je to smutný príbeh a či komédia. Myslím si, že zámer šokovať a vyvolať búrlivé diskusie bol naplnený.

Zaujímavosťou je, že postavu vodcu si zahral samotný režisér. Podľa jeho vlastných slov nechcel, aby niekto musel hrať Hitlera, tak ho zahral sám a myslím si, že to bola skvelá voľba.

Počas deja sa stretávame s viacerými zaujímavými postavami, ktoré svojským spôsobom zastupujú snáď všetky sociálne a etnické skupiny, ktoré vojna poznačila.

Film nesie naozaj hlbokú myšlienku a rozhodne môže byť témou diskusií. Môj osobný názor je, že sa ho oplatí vidieť.

Bc. Radka Cardová