Od hľadania krásy cez boj so strachom až k NFT: akých bolo vyše 10 rokov tvorby Ové Pictures?

Kreatívne duo Ové Pictures tvoria umelkyne Veronika Obertová a Michaela Čopíková. Ich tvorba je zastúpená animáciami, filmami a hudobnými klipmi, ilustráciami a dizajnmi, ktoré je možné spoznať na nezriedkavých výstavách a projektoch. Ich diela dokážu majstrovsky komunikovať dej, keďže postavy a charaktery sú v pohybe. Do farebného a trochu bizarného sveta ich výtvorov nás uvedú priamo autorky.

Ako a kedy ste vytvorili značku Ové Pictures? Ako ste sa dali dokopy“?

Pod spoločným menom fungujeme od roku 2010, ale spolupracovali sme už predtým počas našich vysokoškolských štúdií. Veronika študovala ilustráciu a neskôr grafický dizajn na VŠVU a Michaela animáciu na VŠMU. Všetko sa to asi začalo vtedy, keď sa Veronika rozhodla použiť animáciu v svojom školskom projekte a oslovila Michaelu, aby jej s tým pomohla. Odvtedy sme si často jedna druhej vypomáhali, komentovali sme si tvorbu, ukazovali veci, čo nás inšpirovali a boli sme jednoducho v stálom tvorivom dialógu. Tak je to dodnes, obe sme svojské autorky, ale baví nás, kam nás spoločná tvorba vždy dovedie. Rokmi sme sa naučili veľmi organizovane si prácu aj deliť a tiež je to veľká podpora, keď jednej dôjde energia a tá druhá ju opäť motivuje a nakopne ku tvorbe. A uvedomujeme si, že máme veľké šťastie, že môžeme takto spolu tvoriť a zároveň aj prežiť z toho, čo nás baví.

Risoprint Kolonádového mostu v Piešťanoch pre ČIerne diery (Zdroj: Ové Pictures)

Vaše výtvory sú farebné a niekedy bizarné, ako sami uvádzate. Skúste stručne opísať, ako ste dospeli k takémuto štýlu.

My pracujeme na veľmi rôznorodých projektoch a často aj s rôznymi inými autormi. Vďaka rôznym presahom našich animácií sme mali šancu pracovať aj na rôznych produktoch, sochách, výstavných a site-specific projektoch, filmoch, či knižkách. Pracujeme predovšetkým s rôznymi príbehmi a veľmi radi tvoríme charaktery, teda postavičky. Tiež radi pracujeme s farbou, čiže keď máme šancu si vytvoriť vlastný bizarný svet, radi to využijeme. A je to tak vo voľnej tvorbe, často vytvárame charaktery v rôznych situáciách. Zvyčajne nás k tomu vždy dovedie práca s príbehom.

Máte za sebou viacero autorských a kolektívnych výstav na Slovensku aj v zahraničí. Vaša interaktívna výstava Searching for Beauty precestovala 6 krajín. Podarilo sa tu krásu nájsť? 🙂 Aké boli reakcie na výstavu?

Výstava Hľadania krásy bola jeden z našich najväčších projektov a spolupracovali sme so skvelým tímom – kurátorkou Máriou Beňačkovou Riškovou, technické a interaktívne riešenia priniesli Ján Šicko a Roman Mackovič, výrobu a dizajn konštrukcií zastrešil Plaftik a Demo. Na výstave boli objekty, ktoré boli inšpirované kinematografickými hračkami z počiatkov kinematografie ako zoetrop, flipbook, diorámy. Hľadanie krásy je veľmi subjektívna téma, my sme sa pokúsili zapojiť aj divákov a nechať aj ich ukázať, čo pre nich znamená krása. Pre niekoho to môže byť slnkom zaliaty bufet na hrádzi, pre iného let helikoptéry.

Ové Pictures sa okrem iného postarali aj návrh obálky a ilustrácie v knihe Hry od Elfrieda Jelínka (Zdroj: Ové Pictures)

Ktoré z početných ocenení, ktoré ste získali, si ceníte najviac?

Vážime si každé ocenenie, je to dobrý pocit, keď niekto ocení vašu prácu, do ktorej dávate kus seba.

Vytvorili ste niekoľko hudobných videoklipov. Tvorba ktorého klipu vám utkvela najviac v pamäti, resp. ktorá spolupráca sa najviac pozdávala?

Videoklipy sme robili veľmi dávno, skôr v takých našich začiatkoch, brali sme to ako výbornú príležitosť na odskúšanie si nových techník alebo rôznych výtvarných prístupov. Každý z tých videoklipov bola zaujímavá spolupráca, ale máme radi špeciálne klip pre Janu Kirscher (pozn. klip k piesni O láske nepoznanej, video o výrobe videa si môžete pozrieť tu), ale aj pre interprétov Antioqia či Haroula Rose.

Záber z komerčnej reklamy, ktorú Ové animovali v roku 2016 (Zdroj: Ové Pictures)

Váš posledný krátkometrážny film Nina bol nominovaný na ocenenie Slnko v sieti a dokonca bol ocenený Národnou cenou za dizajn. Rozpráva príbeh o strachu. Ako si spomínate na jeho tvorbu. Sprevádza vás ako tvorkyne niekedy strach? Napríklad v podobe obáv o výsledok?

Áno, film NINA je krátky animovaný príbeh o prekonávaní strachu. Rovnako ako hlavný hrdina aj my všetci musíme čeliť svojim strachom a často sa stane, že keď nejaký prekonáme, vynorí sa iný. Film sme pripravovali dosť dlho, keďže je kompletne spravený z ručne vyrábaných papierových modelov, ale spomíname si na to s dobrým pocitom. Síce to bolo nesmierne pracné, ale nás to vlastne veľmi baví.

Na čom v súčasnosti pracujete a na čo sa môžeme tešiť?

V týchto dňoch pripravujeme autorskú výstavu, ktorá bude uvedená v apríli 2022 v Šamorínskej synagóge v At home gallery. Pre túto výstavu pripravujeme novú kolekciu papierových diorám, ktoré voľne nadväzujú na našu predošlú výstavu Storification, ktorá bola uvedená minulý rok v Ateliéri XIII. Tiež pracujeme na edukačných animovaných videách pre SNG s názvom Výtvarná rozcvička. Okrem toho sme si vytvorili aj malý e-shop, kde ponúkame naše kresby, risoprinty a limitované produkty.

Ďakujeme za rozhovor. Ak sa vám tvorba Ové Pictures páči, môžete sa o nej dozvedieť viac a podporiť ju na webe ovepictures.com. Ové Pictures okrem toho ponúka NFT (skratka z ang. non-fungible token – nezastupiteľný token je jedinečná a nezameniteľná jednotka údajov uložená v blockchaine – zabezpečuje to originalitu, a preto je to možný nástroj, ktorým sa dá v digitálnej forme distribuovať umelecké dielo a zároveň chrániť duševné vlastníctvo), s ktorým sa viete oboznámiť tu .

 

Patrik Čigáš

Zdroj fotografií: ovepictures.com