Pápež František na Slovensku ako posol pokoja v srdci Európy?

Počas uplynulých dní žilo celé Slovensko návštevou 266. pápeža, pápeža Františka. Prvý pápež, ktorý pochádza z amerického kontinentu, je 84-ročný argentínsky jezuita Jorge Mario Bergoglio, od roku 1998 arcibiskup Buenos Aires. Hoci je významnou osobnosťou celého latinskoamerického kontinentu, vo svojej diecéze ostal ,,jednoduchým a veľmi obľúbeným pastierom, ktorý počas svojej 15-ročnej biskupskej služby veľa cestoval metrom a autobusmi.“

Hlava katolíckej cirkvi pricestovala v nedeľu 12. septembra na bratislavské letisko. Počas svojej návštevy sa pápež stretol s prezidentkou republiky aj s ostatnými ústavnými a cirkevnými predstaviteľmi. Pápež si chcel urobiť čo najkompletnejší obraz o našej krajine, preto sa stretol s veriacimi na rôznych miestach. Postupne navštívil Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín. Stretol sa so zástupcami židovskej aj rómskej komunity na Slovensku. S najvyššie postavenými činiteľmi republiky aj s najchudobnejšími obyvateľmi Luníka IX v Košiciach.

Po stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou pápež František povedal: ,,Prišiel som ako pútnik do mladej krajiny s dávnou históriou, do zeme s hlbokými koreňmi, umiestnenej v srdci Európy. Naozaj sa nachádzam v „strednej zemi“, cez ktorú už toľkí prešli.“ Dejiny Slovákov sú od nepamäti sprevádzané vierou. Viera a náboženstvo ľudí odjakživa spájajú, a zároveň rozdeľujú.

Foto: navstevapapeza.sk

Pápež František je bezpochyby silnou a významnou osobnosťou celého kresťanského sveta. Pre obyvateľov Slovenska bola návšteva pápeža výnimočnou udalosťou bez ohľadu na to, k akému vyznaniu sa hlásia. Veriaci či neveriaci, pápeža Františka obdivujú masy ľudí z celého sveta.

František hovoril o našich dejinách, o tom, ako sme si nikdy nenechali vziať naše tradície a kultúru. Hovoril o silných ľuďoch našej histórie, čím u mnohých vyvolal hrdosť na našu krajinu a naše dejiny. Slová pápeža mnohých zahriali:

,,Okrem toho svätí Cyril a Metod ukázali, že uchovať si dobro neznamená zopakovať minulosť, ale otvoriť sa na novosť bez vykorenenia sa. Vaše dejiny v sebe zahŕňajú toľkých spisovateľov, básnikov a ľudí kultúry, ktorí boli soľou tejto krajiny. A ako soľ na ranách páli, tak aj ich životy často prešli skúškou utrpenia. Koľko slávnych osobností bolo zavretých vo väzení, ale vo vnútri zostali slobodní, čím ukázali žiarivý príklad odvahy, dôslednosti a vzdorovania nespravodlivosti! Ale predovšetkým odpustenia. Toto je soľ vašej zeme.“

Foto: Zdenka Bencúrová

Počas svojej návštevy sa pápež František vyjadroval k aktuálnym témam, ktoré rozpoľujú spoločnosť. Snažil sa svoje príhovory smerovať nielen k veriacemu obyvateľstvu Slovenska. Mnohí návštevu pápeža počas pandémie kritizovali. Napriek tomu, že s návštevou nesúhlasili, mnohí z nich netrpezlivo čakali celé hodiny, aby mohli tohto výnimočného človeka aspoň na chvíľu zahliadnuť.

Pápež František odletel 15. septembra po Svätej omši v Šaštíne a rozlúčkovom ceremoniáli na medzinárodnom letisku v Bratislave.

Ako to už býva, udalosť sa nezaobišla bez kolabujúcej dopravy a hromženia ľudí v dopravných zápchach. Mnoho ľudí sa nevedelo dostať do práce či z práce kvôli uzáverám a bezpečnostným opatreniam, no povedzme si úprimne, že takáto udalosť sa tak skoro nezopakuje. Z môjho pohľadu a myslím, že mi dáte za pravdu, možnosť vidieť najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi na svete, ako sa vezie po Hlavnej ulici v Košiciach, za to rozhodne stála.

Radka Vargová

Zdroje:

https://www.navstevapapeza.sk/sk/zivotopis

https://www.kbs.sk/obsah/novinky titulná fotografia: záber zo stretnutia pápeža Františka so židovskou obcou v Bratislave (Foto: vaticannews.va/sk)