Prečo je marec výnimočný mesiac?

Všetky média sa momentálne venujú téme vírusu COVID-19. Táto téma patrí k mimoriadne aktuálnym a to hlavne z dôvodu, že sa nás bytostne dotýka. Nie je to problém druhého konca sveta či inej kultúry alebo farby pleti. Tento strašiak si nevyberá podľa náboženstva, vierovyznania, národnej identity a sexuálnej orientácie. Kašle na naše politické a volebné preferencie a nezaujíma sa o naše názory či postavenie a sociálny status.

V tomto článku som sa však rozhodla venovať inej téme a možno sa pokúsiť čitateľov trocha rozptýliť a priviesť k iným myšlienkam. Čo je podľa mňa v živote človeka dôležité? Samozrejme rodina, zdravie, pokora a jednou z najdôležitejších vecí je múdrosť. Nehovorím len o vzdelaní, ktoré získame v škole či na univerzite. Ale o múdrosti. O vedomostiach, ktoré získavame každý jeden deň a ktoré nám nemôže nikto vziať. Myslím si, že vedomosti sú silou, ktorá nám môže pomôcť zmeniť svet k lepšiemu a práve to je dnes viac ako pred tým veľmi dôležité.

Pevne verím, že sa v rámci svojich možnosti snažíte dodržiavať opatrenia, ktorými sa náš štát snaží zmierňovať dopad epidémie na našu spoločnosť a dodržiavate karanténu. Toto je ideálny čas na venovanie sa veciam na ktoré nám čas nezostáva. Máme čas vytriediť si šatník, presadiť kvety, presunúť nábytok či konečne si prečítať dobrú knihu bez výčitiek svedomia.

Mesiac marec je mesiacom knihy. Prvýkrát bol v bývalom Československu vyhlásený v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu a ako snaha o udržanie a podporenie trvalého záujmu o knihy. Podľa mňa chvályhodný čin.

,,Do mesiaca knihy vhodne zapadol aj Týždeň slovenských knižníc, ktorý vyhlásila Slovenská asociácia knižníc v roku 1999 a pravidelne sa organizuje posledný marcový týždeň. Cieľom tejto akcie je pripomenúť, že aj v období informatizácie, moderných informačných technológií a počítačov má kniha svoje opodstatnenie a význam. Nie je podstatná jej podoba, ale význam, ktorý mala v histórii a má aj v súčasnosti pre spoločnosť aj jednotlivca.“

Prečo teda nevyužiť túto neplánovanú možnosť venovať sa skvostom, ktoré na nás mesiace čakajú? Knihy sú možnosťou cestovať bez toho aby sme si vyzliekli župan, môžeme sa učiť nové jazyky či spoznávať historické súvislosti. Približujú nám známe či menej známe osobnosti dejín a v neposlednom rade sú akýmsi záchranným kolesom v čase, keď strácame pevnú pôdu pod nohami.

Keďže sa v našom magazíne snažíme o neustále spoznávanie, rozhodli sme sa, že každý mesiac budeme odporúčať jednu knihu, ktorá nás osloví. A kedy by bolo najlepšie začať ak nie v marci? V mesiaci, ktorý je pre knihy stvorený?

Zborník Ženy bez trónu – o významných ženách minulosti

Úplne prvou knihou, ktorú som vybrala je titul ,,Ženy bez trónu,“ ktorú zostavila Mgr. Zdenka Bencúrová. Jedná sa o zborník z vedeckej konferencie, ktorá sa venovala viac či menej známym osobnostiam našej histórie.

,,Publikácia Ženy bez trónu vznikla za účelom zviditeľniť ženské osobnosti, ktoré nemali takú moc ako muži, a napriek tomu dokázali zanechať viditeľnú stopu v dejinách. 
Prvá publikácia neziskovej organizácie Centrum pre religionistiku a historické štúdiá (CEREHIS) sa venuje ženám, ktoré tieto privilégia nemali. Vedecké štúdie jedenástich odborníkov sú zamerané na vybrané ženské historické osobnosti a ich prínos pre spoločnosť a kultúru.“

Kniha motivuje aj súčasné ženy, aby sa realizovali a venovali tvorbe aj v oblastiach, ktoré možno nie sú pre ženy úplne typické, no sú pre ne dôležité. Tak, ako to robili ich predchodkyne. Túto zaujímavú publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Viac informácií o titule nájdete na www.cerehis.sk, kde taktiež nájdete aj úryvky z knihy a informácie o tom, kde si knihu môžete zakúpiť a to aj z pohodlia domova.

Osobne som ju prečítala už dávnejšie a zaujal ma prístup k životným príbehom jednotlivých žien našej minulosti, ktoré sa neúnavne bili za to, v čo verili. Na osudy žien, ktoré sa v knihe objavili možno história zabudla, no my by sme nemali… Ja nezabudnem. Publikácia ,,Ženy bez trónu“ zastáva čestné miesto v mojej osobnej knižnici.

Akou knihou si pripomeniete mesiac knihy vy?

Bc. Radka Cardová

Zdroje:

https://www.lovcica-trubin.sk/marec-mesiac-knihy.html

https://www.cerehis.sk/zeny_bez_tronu/