Vyšliapať si veľmi rozbitú cestu ako zo stredoveku na vyhliadkovú vežu Čerešenka, nadnesene a s úsmevom, či už z obce Čižatice alebo Chrastné, kvôli podujatiu pod holým nebom, je už samo o sebe zážitok. Najmä keď sa rozhodnete dopraviť priamo tam autom. Už z diaľky vidíte, že na kopci uprostred kukuričných, obilných a v našich podmienkach už i sójových polí približne 15 kilometrov od Košíc sa čnie viac ako 11 metrová vyhliadková veža zo šedého kameňa, vnútri ktorej sa vytvára kríž. Komu môže skrsnúť nápad uprostred ničoho postaviť vežu? Bola to myšlienka miestneho lokálpatriota Ing. Viktora Dulinu, ktorý spolu s ďalšími nadšenkyňami a nadšencami zháňa finančné prostriedky, venuje svoj čas a energiu budovaniu turisticky atraktívnej vyhliadkovej veže.
Rozhľadňa Čerešenka neponúka len výhľad do okolia, ale aj pohľad do histórie. Je pripomienkou piatka 15. júna 1312, kedy sa odohrala jedna z najväčších a vraj i najkrutejších rytierskych bitiek stredoveku od vpádu Mongolov. Známa je v súčasnosti pod názvom „Bitka pri Rozhanovciach“. V stredovekých historických prameňoch by sme však tento názov hľadali márne. Tam sa uvádzajú zmienky o „bitke pri Košiciach“ či „bitke pri rieke Toryse“ a tiež aj o „bitke na rozhanovskom poli“.
Z hodín dejepisu si pamätáme, že išlo o bitku medzi košickými vojskami spolu s vojskami Karola I. Roberta z Anjou podporovanými vojskami spišškých Sasov a bojovníkmi Rádu Johanitov proti vojskám Omodejovcov, ktorým sekundovali vojenské oddiely Matúša Čáka Trenčianskeho. Predpokladá sa, že na každej strane mohlo bojovať okolo 3.000 vojakov. Niektoré zdroje však uvádzajú, že mohlo ísť spolu aj o 10.000 vojakov. Väčšie straty utŕžil Karol I. Robert, no napriek tomu bitku vyhral. Na strane Omodejovcov išlo o síce menší zásah, no v kľúčových pozíciách. Po bitke nasledovala veľká konfiškácia majetkov Omodejovcov a znamenala ukončenie ich vlády a vlády Abovcov na východnom Slovensku.
Vyhliadky sú väčšinou stavbami developerov či obcí a miest. Pomenej je tých, ktoré vznikajú z číreho nadšenia. Táto takto vznikla. Okolie veže je lákadlom aj pre deti, keďže tu v roku 2020 vyrástlo detské ihrisko s viacerými atrakciami lákajúcimi k pohybu. V roku 2021 pribudol aj hmyzí domček so zelenou strechou, ktorý v sebe ukrýva odpadkové koše na triedený odpad. Čerstvým prírastkom je aj informačná tabuľa o polčase rozpadu rôzneho typu odpadu. Okolie veže má pridanú hodnotu ako edukatívna pomôcka. Členkám a členom OZ Čerešenka nechýba entuziazmus a idú ešte ďalej. Snažia sa už po niekoľkýkrát organizovať podujatie pod názvom Stredovek na tanieri.
Vyhliadková veža Čerešenka bola druhú augustovú nedeľu (8.8.2021) svedkom opätovného návratu do čias minulých. Stredovek na tanieri ponúkol možnosť vyskúšať si strieľať z luku, obdivovať zručnosť majsterky hrnčiarky i majstra drevorezbára, skupín historického šermu i sokoliarov aj ich skrotených dravcov predvádzajúcich svoje dych berúce kúsky. Okolie veže sa zmenilo na stredoveké táborisko, kde sa aj v 21. storočí bojovalo so zbraňami i vo vystrojení ako v 14. storočí. Vône a pachy vinúce sa ovzduším pripomínali stredoveké hody. Ochutnať ste mohli rôzne kaše… No na chuť si prišli i mlsné jazýčky pachtiace po súčasných dobrotách. Pre tých najmenších boli pripravené i ďalšie aktivity ako možnosť zmeniť sa na rytiera, maľovanie na tvár či možnosť zajazdiť si na milých poníkoch, ale aj hravou formou sa naučiť, ako sa triedi odpad v rámci ekologického workshopu. Záver do celej stredoveko-súčasnej atmosféry priniesla ohňová šou.
Podujatie Stredovek na tanieri pri vyhliadkovej veži Čerešenka je zaujímavou príležitosťou nakuknúť do stredoveku, pripomenúť si dávnu históriu a stráviť príjemné popoludnie plné zážitkov pod holým nebom s krásnou vyhliadkou do okolia Košíc. No najmä na okolité doliny a kopce, kde sa bitka v piatok 15. júna 1312 reálne odohrala.
Renáta Dulinová Bzdilová
Zdroje:
Bitka pri Rozhanovciach. Dostupné na: https://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/bitka-pri-rozhanovciach
Uličný, F., Magdoško, D. (eds.): Bitka pri Rozhanovciach v kontexte slovenských a uhorských dejín.
Dostupné na: https://www.upjs.sk/public/media/9570/zbornik_rozhanovce_-_uvodne_strany.pdf
rozhanovce,com
Titulná fotografia: Záber z podujatia (Foto: Renáta Dulinová Bzdilová)