Skvost v kráľovskom meste. Oltár Majstra Pavla z Levoče.

Ako malé dieťa som s mamou často navštevovala mesto s prívlastkom kráľovské. Levoča. Pokojné mestečko plné historických a umeleckých skvostov, ako aj stáročných legiend a príbehov. Toto mesto mi bolo asi súdené, pretože som neskôr v tomto meste chodila i na strednú školu. Vždy ma však toto mesto vedelo prekvapiť. Každou prechádzkou, či rozhovorom som v ňom našla niečo nové. Tak som sa dozvedela aj o znaku, ktorý nájdete na námestí skoro na každej staršej budove a na mnohých ďalších miestach. Tým znakom je biela mušľa. Prečo práve mušľa? Tá bola symbolom svätého Jakuba, patróna Levoče, ktorému je zasvätená aj levočská bazilika. 

Aj budovy v blízkosti Kostola sv. Jakuba majú tento znak. Avšak najväčší skvost je práve v tomto kostole. Keď vojdete, tak vás priamo osloví oltár, ktorý za krásneho slnečného dňa doslova „žiari“. Jeho výška 18,62 metrov tento pocit umocňuje, a  fakt, že ide o jeden z najvyšších oltárov na svete mu na honosnosti len pridáva. O tomto oltári koluje mnoho faktov, informácií a interpretácii. Jednou z informácii je, že bol vyrobený z lipového dreva, technikou bez jediného klinca v rokoch 1507 až 1517 v dielni Majstra Pavla z Levoče. Ďalšou zaujímavosťou je i to, že majster zapožičal svoju podobizeň priamo jednému z apoštolov na vyobrazenom výjave poslednej večere. Ide však o nepotvrdenú informáciu.

Oltár je umiestnený v priestore od podlahy až po klenbu. Pôsobí vyvážene, a to aj preto lebo ústrednými sú tri sochy, ktoré sú hlavné. Na oltári je výjav z Poslednej večere, reliéfy a tabuľové maľby.

Predlohou levočského oltára je hlavný oltár krakovskej Baziliky Nanebovzatia Panny Márie, dielo norimberského majstra Veita Stossa. (Foto: wikimedia.org)

Menej známy je fakt, že sochy samotných apoštolov sú už z roku 1370 a pochádzajú z pôvodného oltára.

Oltár bol v 50-tých rokoch minulého storočia demontovaný, pretože bol ohrozený červotočmi. Našťastie sa ho podarilo zachrániť a tak môžu umenie majstra spoznávať ďalšie generácie. V roku 2017 „oslávil“ oltár 500. výročie osadenia.

Dnes už vieme, že nie je výnimočný len oltár samotný, ale hlavne majster, ktorý ho vyrobil.

Najznámejšou stavbou v Levoči je bazilika sv. Jakuba. Bazilika sv. Jakuba je ústrednou na celom námestí. Goticko-sakrálna stavba spolu s renesančnou mestskou radnicou sú dominantou námestia. Práve vďaka bazilike bola Levoča v roku 2009 zapísaná do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Samotné mesto Levoča má nesmierne bohatú históriu. Prvý krát bola spomenutá v liste Bela IV. v roku 1263. V 13. storočí (koncom) bola už mestom. Už v tomto období tu existovali tri kostoly zasvätené sv. Jánovi, sv. Mikulášovi a sv. Alžbete. Tie sa však nezachovali. Kráľ Štefan V. v roku 1271 určil Levoču za hlavné mesto spišských Sasov a za sídlo sudcu.

S bazilikou sa priamo spája 14. storočie. Práve v tomto storočí boli postavené dva kostoly, jeden v strede hlavného námestia zasvätený Jakubovi apoštolovi a druhý kostol pri hradbách spolu s kláštorom minoritov. Oba kostoly boli a sú centrá náboženského a spoločenského diania.

Bazilika sv. Jakuba je po dlhoročnej rekonštrukcii, ktorá trvala dlhých 23 rokov. Patrím medzi generáciu, ktorá si kostol pamätá iba s lešením, asi je čas na výlet. A to odporúčam všetkým čitateľom. Levoča je mesto plné historických pamiatok, nádherných scenérií a určite si v ňom každý nájde svoj kúsok pohody. A v neposlednom rade tam majú najlepšiu zmrzlinu ako som široko ďaleko ochutnala…

 

Mgr. Jana Dorčáková

Zdroje:

EXKLUZÍVNE: POHĽAD NA UNIKÁTNY OLTÁR MAJSTRA PAVLA Z LEVOČE! [Online] CESTUJEMESPOLU, 2. 12 2018.

GUZIOVÁ, D. 2010. Oltár Majstra Pavla z Levoče. [Online] 16. 6 2010.

PREŠOVSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ. 2020. Oltár Majstra Pavla a historické centrum

Levoče (UNESCO).