Srdce Liptova, kde minulosť ožíva každý deň

Liptovské múzeum v Ružomberku zastrešuje desať samostatných expozícií, ktoré sú plné cenných artefaktov a pamiatok z rôznych období slovanskej histórie. Každá z expozícií si zaslúži pozornosť a samostatný článok. Jednu z pamiatok, gotický kostol v Ludrovej, sme Vám už na stránkach nášho magazínu priblížili. V nasledujúcom článku sa môžete spolu s nami preniesť do minulosti a navštíviť zákutia malebnej dedinky v srdci Liptova. Práve tu nás víta a svoje brány s radosťou otvára Múzeum liptovskej dediny  Pribylina.

Foto: Radka Vargová

Na vytvorenie najväčšej vodnej nádrže na Slovensku bolo nutné zatopiť 13 obcí, ktoré dnes pripomína už len kostolná veža týčiaca sa nad vodnou plochou. Priehrada Liptovská Mara s vyrovnávacou nádržou Bešeňová navždy pochovala pod vodnou hladinou obce: Vrbie, Demčiny, Sokolče, Dechtáre, Paludzu, Čemice, Ráztoky, Sestrč, Parižovce, Nežitovce, Liptovskú Sielnicu, Zadiel a Liptovskú Maru, ktorá stála na úpätí návršia Harvánok a podľa ktorej priehradu pomenovali.

,,Základný kameň skanzenu položili v roku 1972 a pre verejnosť bolo otvorené v roku 1991. Takým sídelným usporiadaním, aké tu máte možnosť vidieť, sa v minulosti vyznačovali viaceré liptovské obce s výsadami a právami mestečiek. Domy pochádzajú z niekoľkých liptovských dedín, prevažne z oblasti zatopenej vodnou priehradou Liptovská Mara. Sú to kópie originálnych stavieb s početnými pôvodnými prvkami.“

Foto: Zdenka Bencúrová

,,Okrem drevenej ľudovej architektúry tu nájdete aj rekonštrukcie dvoch výnimočných stredovekých kamenných objektov zo zátopového územia: ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary (z obce, ktorej meno dnes nesie vodná priehrada) a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec.“ 

Foto: Radka Vargová

Počas návštevy Múzea liptovskej dediny Pribylina sa ocitnete v domácnostiach niekoľkých sociálnych vrstiev, od bezzemkov až po šľachtu. Pribylina predstavuje ucelené dielo, ktoré nám predstaví spôsob života ľudí na Liptove, ich príbytky či nástroje, ktoré denno-denne používali.

Foto: Zdenka Bencúrová

,,Obce zátopovej oblasti patrili nielen medzi najstaršie v Liptove, ale aj na Slovensku. Oblasť bola po­dľa archeológov osídlená už v 9. storočí a obec Liptovská Mara vznikla pravdepodobne vtedy. Odtiaľ pochádza aj rímskokatolícky gotický Kostol Panny Márie z druhej polovice 13. storočia. Pred napustením vodnej nádrže ho rozobrali a nanovo ho postavili v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline, kam boli prenesené jeho architektonické prvky a zariadenie. Na pôvodnom mieste zostali len budova fary, obrysy základov kostola a veža, ktorá stojí na brehovej čiare. Drevená časť veže je však len kópiou, pretože originál preniesli na novopostavenú kópiu veže v skanzene v Pribyline. Tam sa nachádza aj goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec, zvon zo zvonice z obce Sokolče, päť domov z Liptovskej Sielnice a ďalšie pamiatky. Výnimkou je vzácny drevený artikulárny kostol z Paludze, ktorý premiestnili do obce Svätý Kríž.“

Foto: Zdenka Bencúrová

Máte tu možnosť vidieť aj tradičných remeselníkov, ktorí rovno pred vašimi očami vyrábajú varechy, naberačky či iné výrobky z dreva alebo prútia. Nechýbajú ani stánky s tradičnými magnetkami či regionálnymi šperkmi a ako inak, aj krčma či pohostinstvo. Tu môžete ochutnať čerstvé halušky aj iné dobroty, ktoré vám určite spríjemnia deň a posilnia vás pri ceste k rušňovému depu.

Vláčik vás prevezie krátkou trasou k ďalšiemu prekvapeniu, ktorým je auto, ktoré jazdí po koľajniciach. Ochotný zamestnanec múzea návštevníkom nadšene porozpráva o histórií vozidla, ktoré slúžilo lekárovi, aby sa mohol dopraviť k pacientom do ťažko prístupných obcí a nemusel sa preto vypravovať celý vlak.

Foto: Michal Varga

Vláčik je prioritne atrakciou pre deti, no radi sa zvezú aj dospelí. Naspäť do skanzenu však musíte ísť po svojich. Našťastie ide len o krátku a nenáročnú prechádzku, počas ktorej sa pokocháte krásnym jazerom aj s rozhľadňou a taktiež sa môžete niečo naučiť. Jazero lemujú informačné tabuľky o živočíchoch, ktoré v jazere žijú.

Pribylina spája architektonické skvosty zachránené pred vodami Liptovskej Mary aj krásnu prírodu, ktorá vdýchla nový život týmto stavbám. Pri prechádzke okolo jazera máte pocit, že počujete hlasy pôvodných obyvateľov dediny. Rovnako, keď vkročíte do domov, ktoré sú zariadené autentickými predmetmi a náradím každodenného použitia, máte nutkanie zaklopať a pozdraviť sa… tak živo dedina pôsobí.

Radka Vargová

Zdroje:

https://www.skanzenpribylina.sk

https://www.cas.sk/clanok/331014/liptovska-mara-pochovala-13-obci-kto-nepredal-toho-stat-vyvlastnil/

https://www.visitliptov.sk/zaujimavosti/pribylina/

Titulná fotografia a fotografie v galérii: Michal Varga