V Múzeu Vojtecha Löfflera prebieha v rámci Dní českej kultúry 2021 výstava s názvom „Tiše Za“, ktorá spája dvoch súčasných českých umelcov – Katarínu Szanyi a Václava Buchtelíka. Ako už názov vypovedá, divák je motivaný pozerať sa „ZA“ obraz, „ZA“ vrstvy farieb, „ZA“ reliéfy a tiene, „ZA“ prvoplánové kontúry, ale hlavne „ZA“ význam na pohľad jednoduchých tvarov a postáv.
Dualita
„V diskurzu současné teorie umění se tematizuje především komplexita, sítě, inkluze a udržitelnost. Uvažování v dualitách a kontrastech ve vztahu k vizuálnímu umění je naopak vnímáno jako překonaný konstrukt, kterým myšlení svět umění popisuje nedostatečně nebo zkresleně. Jak ale nemluvit o dualitách, když se na jedné výstavě dvě malířské osobnosti s diametrálně odlišným přístupem k tvorbě – Katarína Szanyi a Václav Buchtelík?“
Kurátor Martin Mikolášek poníma výstavu z pohľadu popierania duality v súčasnom českom výtvarnom umení. Aj keď sú diela oboch umelcov na pohľad úplne nesúrodé a odlišné, dualitné vo všeobecne zaužívanom význame slova, to, čo ich spája nie sú len biografické fakty v živote oboch umelcov. Katarínu Szanyi a Václava Buchtelíka spája nielen vzdelanie – obaja študovali pod profesorom Danielom Balabánom na Fakulte umení Ostravskej univerzity. Katarína neskôr učila na Strednej priemyselnej škole v Ostrave, na ktorej študoval ako jej žiak aj Václav. Na pohľad vylučujúce sa štýly maľby ale odhaľujú, že bežné stituácie a predmety môžu byť nazerané z nezvyčajných uhlov. Práve tento aspekt podľa mňa dualitu ich tvorby popiera.
„Jejich přístupy k malbě proto nejsou a nemohou být shodné. Spíše bychom mohli uvažovat o jisté malířské komplementaritě, díky níž se tyto odlišné malířské postupy ve vzájemném dialogu doplňují a možná se i svým vzájemným působením násobí.“
Samotné členenie výstavy na prvý pohľad tiež pripadá návštevníkovi ako dualitné – maľby Václava Buchtelíka sú vystavované na prízemí, kým tvorbu Kataríny Szanyi si môže divák prezrieť na poschodí. Schody tvoria pomyselný prechod, ktorým prechádza aj návštevník, v osobe ktorého sa aj táto dualita popiera.
Václav Buchtelík
Tvorba tohto mladého českého autora je možno na prvý pohľad prvoplánová – tmavé siluety postáv, ktoré ostro kontrastujú s jasným pozadím teplých farieb nás privádzajú k tomu, aby sme jednotlivým obrazom nevenovali príliš veľkú pozornosť. Nezabúdajme však, že prvoplánový výklad je presne tým, čo má výstava popierať. Divák sa nemá zastaviť na prvej vrstve významu a utiecť. Nemá si ani vyložiť zmysel na úrovni evidetných symbolov, ktoré sa na obrazoch tohto maliara opakujú – napríklad človek-had-strom alebo človek-pes-príroda. Bolo by to príliš jednoduché.
Obrázok 2 Buchletik 1 – zdroj autorka
Divadlo tieňov, ako opísal tvorbu Václava kurátor výstavy, sa začína rozvíjať až v momente, kedy sa divák zapojí do deja. Nakoniec je divák ten jediný, kto dokáže identifikovať zmysel a význam scény len na základe svojich osobných skúseností či dokonca nespracovaných tráum. V tichu ZA ten, kto na obraz nazerá, projektuje svoje vlastné spomienky, svoj vnútorný svet, čím ruší dualitu medzi autorom a divákom, maliarom a recenzentom.
„Autor tím rozrušuje mimetické vazby k zobrazeným skutečnostem a ve spojitosti s volenou barevností pak celek proměňuje v symbolické gesto-výkřik, který graduje v těch obrazech cyklu, v nichž je temnosvitná technika dovedena ad absurdum – nepotkáme tu už světelně dualistickou scénu s prudce nasvíceným ústředním motivem v popředí doplněnou obklopujícími hlubokými stíny. Dominantní jsou naopak samotné temné siluety vsakující se do téměř identického pozadí. Jsme svědky metamorfózy reality od konvenčního zobrazení k zlověstnému vyznění, v němž naděje, stejně jako pravda, vyjasnění a katarze zanikají v temném hukotu nenávratna.“
Obrázok 3 Buchletik 2 – zdroj autorka
Katarína Szanyi
Katarína sa narodila v Košiciach, je teda s týmto mestom blízko spätá. Jej obrazy odrážajú jemnosť, pokoj, hĺbku a istým spôsobom aj ženskosť pri vnímaní okolitých predmetov a zátiší. Na výstave dominujú maľby s nádychom jemných pastelových farieb a jej témou je voda v rôznych podobách – plynúca alebo stojaca, uzavretá vo váze so stonkami kvetov alebo voľne tečúca v miestach nedotknutých ľudskou rukou. Maľby Kataríny Szanyi prekačujú dualitu konkrétneho a abstraktného v zhmotnení odlišných techník, v rozostrení obrazu, v odraze a zrkadlení. Snaží sa návštevníka vtiahnuť do pocitu obrazu, nie do zobrazenia samotného.
„Naznačené dichotomie jsou pro autorku důležité ne pro to, aby malbou mohla odhalovat možnosti jejich vzájemného propojování do poeticky souladných celků rámovaných mléčně sfumatickou atmosférou vpíjející se do živých i neživých jednotliviny často tak důsledně, až se zdá jako by autorka chtěla v malbě parafrázovat Maurice Merleau – Pontyho, pro něhož je člověk zcela ve věcech a věci v člověku.“
Ženskosť, jemnosť a intimita pohľadu na zdanlivo všedné zákutia života vystupujú k divákovi spoza jednotlivých ťahov a odtlačkov farieb. Je to práve ticho a pokoj, ktoré vystupujú spoza obrazov, tie sa nás dotýkajú kdesi hlboko za vedomou myšlienkovou úrovňou a siahajú po našich pocitoch načierajúc sa za tým, či aj v nás pramení rovnaký pokoj a harmónia.
„Katarína Szanyii zhodnocuje předešlé impulsy a přesouvá pozornost k obecnější a zároveň strukturovanější či lépe řečeno vrstevnatější výpovědi, v níž vedle samotné čistě ženské senzuality hraje stále důležitější roli to, jak skrze tuto svou senzualitu dokáže poodhrnout závoj bytí směrem k výpovědi – snad přeci jen navýsost intimní – o hloubce završenosti a prázdnu úplnosti.“
Za tichom
Výstava „tiše ZA“ bude verejnosti prístupná až do 21. novembra 2021 v Múzeu Vojtecha Löfflera na Alžbetinej 20 v Košiciach. V rámci Dní českej kultúry sa v rovnakých priestoroch uskutoční 24. októbra 2021 o 17:00 aj koncert s názvom Most medzi nami – česká hudba v múzeu. Okrem samotnej výstavy si v múzeu môžete pozrieť aj stálu expozíciu s výberom z viac ako 2000 exponátov jedinečnej zbierky majstra Vojtecha Löfflera a podobizne jeho súčasníkov známej Košickej výtvarnej školy.
Katarína Hrnčiarová
Zdroje:
https://www.lofflermuzeum.sk/
https://www.artlist.cz/katarina-szanyi-108583/
https://www.ndm.cz/userfiles/archiv_priloh/divadelni-archiv/plakaty-vystavy/2018-2019/vaclav-buchtelik-lez-1986-panel-1-tisk-1546424227.pdf
Titulná fotografia: Obrazy Kataríny Szanyi (Foto: Katarína Hrnčiarová)