Predmety, ktoré vydal Titanic, sú príbehmi osudov a života ľudí. Ak sa pozrieme na cestovanie Titanicom, ako aj na skazu, ktorú priniesol, vidíme neuveriteľnú snahu o marketing materskej spoločnosti. Cestovanie Titanicom nemalo obdoby. Spoločnosť White Star Line sa zameriavala na priestornosť, eleganciu a dizajn a novinky vo vybavení. Cestovanie bolo štýlové. Artefakty vyzdvihnuté z trosiek odhaľujú detaily o živote a pravidlách obliekania sa na Titanicu. Tretia trieda nebola úplne dovolenka, ale každopádne to bol iný svet. Príbeh Titanicu je príbeh migrácie. Svetová ekonomika čelila zmenám. Je to i príbeh odvahy. Odvahy zbaliť si svoj život do pár kufrov a odísť na druhý koniec sveta aby začali nový, neprebádaný život. Čo mali tieto príbehy, ktoré Titanic pochoval, spoločné?
Lásku k blížnemu, lásku k rodine. Odhodlanie zmeniť svoj osud… Takýmto príbehom je i príbeh Idy a Isidora Strausových. Isidor Straus bol bavorský americko-židovský podnikateľ, politik, ale aj spolumajiteľ obchodného domu Mary. Bol i členom Snemovne reprezentantov Spojených štátov. V roku 1854, dva roky po otcovi, emigroval spolu so svojou rodinou do Spojených štátov. V roku 1861 bol zvolený za dôstojníka vojenskej jednotky Konfederácie, ale kvôli svojmu veku mu nebolo dovolené bojovať. Po občianskej vojne sa presťahoval do New Yorku. V roku 1871 sa Isidor Straus oženil s Rosalie Idou Blunovou (1849 – 1912 ). Boli rodičmi siedmich detí. Počas života radi cestovali, ctili si prácu svojej rodiny, ale aj prácu zamestnancov. Izidora mali radi v práci práve kvôli tomu. Na pracovisku mal totiž ako prvý doktora a sestry pre svojich zamestnancov.
Cestujúc späť zo zimy v Európe, väčšinou strávenej na Cape Martin v južnom Francúzsku, boli Isidor a jeho manželka cestujúcimi na Titanicu, keď 14. apríla 1912 o 23:40 hod. zasiahol ľadovec. Keď bolo jasné, že Titanic klesá k ľadovému dnu oceána, Ida odmietla opustiť svojho manžela Isidora. Ida Straus mala ponúknuté miesto v záchrannom člne, no napriek tomu v tú noc zomrela. Izidor a Ida boli neobyčajní pár. Kedykoľvek sa odlúčili, písali si listy takmer každý deň.
Tento neobyčajný manželský pár nemal Titanicom pôvodne vôbec cestovať. No kvôli štrajku baníkov boli presunutí na Titanic. V poslednom liste píšu o Titanicu, list bol odoslaný v Cherbourgu, kde loď naberala zásoby. Spomínali v ňom majestátnu a luxusnú loď, ktorá im vyrazila svojou veľkoleposťou dych. 14. apríla o 23:40 hod. Frederick Fleet zbadal ľadovec bezprostredne pred Titanicom a upozornil mostík. Prvý dôstojník William Murdoch nariadil, aby loď obišla prekážku a zastavili motory, ale bolo neskoro. Ako všetci vieme, pravá strana Titanicu zasiahla ľadovec a vytvorila sériu otvorov pod čiarou ponoru.
Keď prišiel pokyn na evakuáciu lode, reakcie boli zmiešané. Prvá trieda sa nechcela evakuovať, kým tretia sa snažila dostať na palubu. Prednosť mali ženy a deti. Z celej krízovej bilancie musíme uviesť, že nešťastie neprežili 4 ženy prvej triedy. Jedna z nich bola už spomínaná Ida Straus. Prečo?
Vdaka cestujúcemu z Carpatie vieme ako to bolo. Preživší vypovedal príbeh, ktorý v pár minútach zhrnie lásku a vzťah týchto dvoch ľudí. Ida nastúpila do člna, otočila sa na manžela, aby nastúpil do člna i on. A on odpovedal: „ …ženy majú prednosť.“ Ida v tej chvíli z člna vystúpila so slovami: „…Kam pôjdeš ty, tam pôjdem aj ja.“ Miesto nej do člna nastúpila služobná Elen, ktorej Ida dala i svoj kabát.
Tento životný príbeh poukazuje na to, že žili spolu naozaj v dobrom aj zlom v láske a spolu chceli i zomrieť. Išli na druhú stranu lode a obímali sa. Čakali na záchranu, ktorá by ešte mohla príjsť… To bolo posledný krát ked ich niekto videl… Loď sa potopila medzi 2:10 a 2:15.
Elen, ktorá dostala kožuch od svojej pani, ho chcela neskôr odovzdať najstaršej dcére manželov, avšak dcéra ho neprijala a trvala na tom, aby si ho Elen ponechala.
A prečo som sa rozhodla písať práve o tomto páre? Pretože tvárou v tvár tragédii zostáva ľudskosť a láska tohto páru svetielkom nádeje pre všetkých, ktorí veria, že aj v dnešnom sterilne uponáhľanom svete pravá láska a oddanosť ešte jestvujú.
Mgr. Jana Dorčáková
Zdroje:
Viasat.History. 2018. Titanik: Příbiehy z hlubin. [TV]. Viasat History, 2018. Dostupné na: https://viasathistory.cz/program/20541/.
Wikipédia. 2020. Isidor Straus. [Online] 30. 1 2020. [Dátum: 30. 1 2020.] Dostupné na: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Isidor_Straus.