Veľké meno veľkého muža alebo odkiaľ prišiel sv. Mikuláš?

Poznáte sv. Mikuláša? Určite áno. Vo svete túto postavu poznajú milióny ľudí, veriaci či neveriaci. Predstavuje sa naprieč kultúrami a zemepisnými šírkami v mnohých svojich podobách a prevedeniach. Sviatkov a postavičiek, ktoré boli sv. Mikulášom inšpirované, je po celom svete neúrekom. Takmer každá krajina má svoje zvyky a tradície. Za veľkou mlákou predstavoval inšpiráciu pre vznik Santa Clausa, ktorý však s pôvodným sv. Mikulášom zdieľa len obdarovanie.

Sv. Mikuláš

Na usmievavého, prívetivého a milého deduška netrpezlivo čakajú deti na Slovensku každý rok. Kto teda sv. Mikuláš naozaj bol? Odkiaľ pochádzal? Ako sa dostal až do našich domovov? Koho to tak túžobne 6. decembra očakávame? Sv. Mikuláš je patrónom detí, pekárov, lekárnikov, námorníkov a rybárov. Je mu zasvätených mnoho kostolov – najmä Gréckokatolíckej a Pravoslávnej cirkvi. 

Tento grécky svätec sa narodil 15. marca v roku 270 n.l. v gréckej Patare, ktorá bola v tom období Rímskou provinciou. Ako mladý kňaz absolvoval púť do Jeruzalema, kde navštívil Kristov hrob a po návrate sa usadil v meste Myra, kde pôsobil ako biskup. Počas celého života inklinoval k spravodlivosti, pokore a láskavosti. Podľa dostupných záznamov sa vždy zastal slabších, pomáhal chudobným a ochraňoval bezbranných. Svoje dobré skutky častokrát skrýval a zatajoval, aby ľudia nevedeli, kto ich vykonal. Nedarilo sa mu to úplne, keďže sa veľmi rýchlo rozšíril chýr o jeho skutkoch.

Sv. Mikuláš zažil aj Diokleciánové prenasledovanie a väznenie. Obdobie trápenia ukončil Milánsky edikt cisára Konštantína, ktorý oslobodil kresťanských väzňov, čím sa na slobodu opäť dostal aj sv. Mikuláš.

O sv. Mikulášovi dodnes kolujú rôzne legendy. Najznámejšiu, o troch dcérach chudobného šľachtica, počul asi každý. No ak by náhodou nie, parafázujeme ju pre vás. Otec týchto troch dievčat nemal peniaze a majetok na veno, čo znamenalo, že sa jeho dcéry nemohli vydať a hrozilo im, že skončia v nevestinci. Sv. Mikuláš im tri večery za sebou nechal mešec peňazí za oknom, ako veno pre každú z nich a tak umiernil ich osud. Táto legenda tvorí základ zvyklosti obdarovať deti na sviatok sv. Mikuláša. Dnešný Mikuláš nosí deťom malé pozornosti a maškrty.

Nástenná maľba v kostole sv. Mikuláša

Sv. Mikuláš zomrel v roku 343 po Kristovi na mieste, ktoré svojou prítomnosťou veľmi poznačil, v starovekej Myre, kde ho aj pochovali. Jeho pozostatky spočinuli na niekoľko storočí v kostole, ktorý nesie jeho meno a láka návštevníkov z celého sveta aj dnes.

Pozostatky boli síce v roku 1087 po Kristovi talianskymi námorníkmi prevezené do mesta Bari v Taliansku, kde odpočívajú dodnes, no v kostole v Myre stále sídli Mikulášov sarkofág. Kostol sv. Mikuláša v Myre je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a považuje sa za najvýznamnejšiu byzantskú stavbu celej Anatólie.

,,Jeho telo postavila byzantská ríša a na prvý pohľad pôsobí kostol ako kamenná pevnosť s nádvorím a niekoľkými maličkými oknami pripomínajúcimi strieľne. Nádvorie zdobí socha sv. Mikuláša v kňazskom rúchu s rozpaženými rukami zvierajúc ikonu. Jeho ľavá noha je od dotykov ľudí vyšúchaná natoľko až sa leskne zlatým odtieňom. Skutočné bohatstvo tohto miesta sa ukrýva dnu za vysokými stenami. Ako náhle sa človek ocitne dnu, obleje ho závan šera, ktoré sa rozplynie a oči sa kochajú nádhernými freskami zdobiacimi všetko naokolo. Niektoré znázorňujú život svätca, v iných sa miešajú rôzne výjavy s byzantskými postavami.“1

Ak márne hľadáte mesto Myra na dnešnej mape južného Turecka, nemáte zlú mapu, len hľadáte v zlom storočí. Mesto sa totiž vplyvom času, Grékov a Rimanov postupne menilo natoľko, že dnes je z neho mesto Demre. A kostol sv. Mikuláša nie je to jediné, čo sa v tomto meste plnom tajomstiev a histórie ukrýva. Obrovské divadlo, ktoré si pamätá ešte grécke tragédie a rímske predstavenia o láske, zrade a odvahe, návštevníkov privíta s otvorenou náručou. Ak si v ňom sadnete a nadýchnete sa, určite ucítite závan minulosti a na chvíľku možno aj započujete šepot vekov, ktorý sa nesie pomedzi kamene. Keď zdvihnete zrak, zbadáte bralo pokryté kamennými hrobkami, v ktorých našli večný odpočinok bohatí a významní obyvatelia Myry. Zatajíte dych a bez slova sa dívate na lýkijské Skalné hrobky.

pozostatky divadla v meste Myra

 

,,Lýkijské hrobky vytesané do skál patria k najtradičnejším formám lýkijského umenia. Našli by sme ich na viacerých miestach, ale tieto v Myre sú unikátne pre ich obrovský počet.“2 

Skalné hrobky

Sv. Mikuláš predstavuje stelesnenie pokory, dobrosrdečnosti a lásky k blížnemu. Jeho dobré skutky a zázraky obleteli celý kresťanský svet a niet snáď Európana, ktorý by túto významnú osobnosť nepoznal. Sv. Mikuláš je jeden z najuctievanejších svätých v celom kresťanstve. Jeho odkaz spočíva vo vzájomnej pomoci a spolupatričnosti, nie v čokoládových figúrkach. Aj keď aj tie niekoho potešia.

Radka Vargová

Zdroje:

https://www.streetfoodhunters.com/patara-po-stopach-mikulasa-turecko/

http://turecko.cestovanie.biz/demre-svaty-mikulas.php

http://www.walkers.sk/svmikulas.php

Zdroj obrázkov:

pixabay.com